• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kaliteli Kuruyemiş Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Kuruyemiş Nasıl Anlaşılır?

 

Fındık, doğu Karadeniz bölgesindeki büyük üretimi ile hem ülkemizde bolca bulunabilen hem de yurt dışı pazarlarında ülkemizi temsil eden bur üründür. Fındık toplandıktan sonra farklı işleme yöntemleriyle çikolata gibi ürünlere katılabilir ya da kuruyemiş olarak evlerde yerini alabilir.

 

Kavrulmuş Fındık

 

Beyazlatma, kıyılma, öğütülme gibi farklı işlemler sonucu farklı alanlarda kullanılan fındık çeşitlerinden biri de kavrulmuş fındık olarak bilinen ve genellikle kuruyemiş olarak karşımıza çıkan türdür. İsteğe bağlı olarak hafif kavurma, orta derece ve çok kavurma işlemleri uygulanarak tüketici zevkine göre sınıflanır. Kabuklu fındıkların kabuklarının çıkarılması ile kavrulmuş iç fındık oluşturulurken kabuklarıyla birlikte kavrulan bir türü de vardır.

 

File Fındık

 

Fındık çeşitlerinden biri de kabuklarından arındırılan ve ince bir şekilde dilimlemen file fındık hamur işlerinde, pastalarda ve yemeklerde kullanılır. Kullanıcıyı temizleme ve ayıklama zahmetinde kurtaran soyulmuş bu çeşit çörek ve tatlılarda tatlandırma ve süsleme amacıyla kullanılmaktadır.

 

Yer Fıstığı

 

Kuruyemişin en sevilen türlerinden biri olan yer fıstığı diğer fındık türlerinin aksine ağaçta yetişmez. Otsu bir bitkinin yer altındaki bölümünde yetişen fıstıklar kabuklu halleri ile  yer altından çıkarılmaktadır. Virginia, Spanish, Valencia ve Runner olarak 4 temel çeşidi bulunur. Runner fıstıklar, fıstık ezmesi için kullanılırken Virginia çeşidi kuruyemiş olarak karşımıza çıkar. Dünyada Çin ve Hindistan’da en çok yetişen türün ülkemizde Güneydoğu Anadolu, Batı Anadolu, Akdeniz ve Marmara’nın bir bölümünde üretimi sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

14 Kasım 2017, Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi için yorumlar kapalı
Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

11 Ekim 2016, Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı için yorumlar kapalı
Birbirinden Güzel Araba Modelleri

Birbirinden Güzel Araba Modelleri

11 Ekim 2016, Birbirinden Güzel Araba Modelleri için yorumlar kapalı
Güvenle Takipçi Satın Al

Güvenle Takipçi Satın Al

15 Nisan 2019, Güvenle Takipçi Satın Al için yorumlar kapalı
Baylan ailesinin mutlu günü

Baylan ailesinin mutlu günü

8 Mayıs 2017, Baylan ailesinin mutlu günü için yorumlar kapalı