• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Manisa’da yazar kasa eylemi

Manisa’da yazar kasa eylemi

CHP Yunusemre ilçe teşkilatı, dolardaki istikrarsız yükselişe tepki göstermek için Manisa valiliği önünde ilginç bir eyleme imza attı. İlçe Başkanı Serdar Bozyaka ve partililer, eline aldığı para kasasını valiliğin merdivenlerine çarparak tepkisini ortaya koydu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yunusemre İlçe Başkanlığı tarafından Türkiye’deki ekonomik duruma tepki göstermek için Manisa  Valiliği önünde eylem yapıldı. Eyleme, ilçe Başkanı Serdar Bozyaka’nın yanı sıra, Şehzadeler ilçe Başkanı Zerrin İşnel,  ilçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Yurdakul Cebeci  ve partililer katıldı. Valilik önünde açıklamalarda bulunan Bozyaka, dolardaki istikrarsız yükselişe dikkati çekti. Bozyaka, “ Bugün buraya gelirken dolar 4 lira 80 kuruştu. Şimdi 4 lira 90 kuruşa çıktı. Her dakika artıyor. Euro 5 lira 60 kuruş.  Mazot 5 lira 70 kuruş. Ama gerçek fiyatı  6 lira 30 kuruşa yakın.  Seçim öncesinde ÖTV indirimi yapıldı.  Benzin şu anda 6 lira 20 kuruş. Ve bütün vatandaşlarımız bu durumdan şikayetçi. Türkiye’de hiçbir şey yolunda gitmiyor” dedi.
2001 yılındaki ekonomik krizi hatırlatan Bozyaka,  “Bu devalüasyonda Türk lirası yüzde 30 değer kaybetti. 20 Temmuz saray darbesinden bu yana yani OHAL döneminde Türk lirası yüzde 60 değer kaybetti.  Türkiye’de hukuku yok ederlerse özgürlükler engellenirse demokrasi askıya alınırsa ekonominin çökeceğinin kendilerine yıllardır söylüyoruz. Tek adam rejimi kurarsan merkez bankası da benim faiz de ben belirlerim dersen ekonomi dibe vurur diye uyarıyoruz. Ancak lafımızı dinletemiyoruz” diye konuştu.
“DOLAR KRİZİ TAMAMEN TEK ADAM KRİZİDİR”
Şu an yaşanan krizin bir yönetim krizi olduğunu ifade eden Bozyaka, “Dolar krizi tamamen tek adam krizidir.  Tek adam gitmeden Türkiye’de normalleşme beklemememiz de mümkün değildir.  Bu tek adam krizinin faturaları var. Faturaları kim ödüyor. Dolarla borçlanan şirketler 250 milyar lira zararda.  Askeri ücretlileri rahatlatacak kaynak yani bizim önerdiğimiz 2 bin 200 lira olacak diyoruz ya o kaynak heba edildi. Kaynak Türkiye’nin iyi yönetilmesiyle gelecek emekliye 30 Nisan da bin lira ikramiye vadettiler. 30 Nisan tarihinde bin lira ikramiye 4 lira 4 kuruşken dolar 247 dolara tekabül ediyordu. Bugün geldiğimiz nokta da aynı para 207 dolar. Emekli 40 dolar zararda. Yani emeklinin cebinde 192 lira çalındı. Aynı emekli alım gücü 1000 lira karşılığında 808 liraya düşmüş durumda. Görüyorsunuz tek adam krizinin faturaları emekliye işçiye ve işverene ödettiriliyor” ifadelerini kullandı.
“Bu iktidar, faiz lobisine fena halde yakayı kaptırmış durumda” diyen Bozyaka, “15 yıl da 150 milyar dolar İngiltere’deki bir takım tefecilere para ödüyor bu iktidar. Daha 17 ay görev süresi varken ve erken seçimi istemek vatana ihanettir derlerken neden erken seçim istendiğinin 2 ay sonraya neden baskın seçim kurulduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Dış güçlerin oyunu tutturmuşlar gidiyor. Peki soruyorum dış güçlerin oyunu var. Siz bir trenin içerisindesiniz yavaş çekimle izliyorsunuz. Tren kaza yapacak. Siz de içerisindesiniz. Sormazlar mı niye izliyorsunuz. Yıllardan beridir söylüyoruz. Türkiye’yi iyi yönetirseniz üreten bir ekonomiye geçerseniz sizin ekonominizde hiçbir dış güç uğraşamaz diye uyarıyoruz. Şimdi çıkmışlar sanki muhalefet partisi gibi manifesto yayınlıyorlar. Diyorlar ki üreten ekonomiye geçeceğiz. 16 yıldır yağmacı bir ekonomi tarafından yönetiliyoruz. Bizde 16 yıldır bunu sizlere söylüyoruz. Ülke yangın yerine düşmüş durumda” dedi.
ÜLKEDE İŞÇİ DÜŞÜNÜLMÜYOR
Türkiye’de korku imparatorluğunun kurulduğunu ileri süren Bozyaka son olarak söyle dedi: “ Türkiye’de adalet yok,  hak yok, hukuk yok, özgürlük yok. Korku imparatorluğu yarattılar.  Ve bu korku imparatorluğunun eseri ekonomik krizdir. Türkiye 2001 krizinden daha kötü durumdadır. Hiçimse Türkiye’nin vatandaşlarından ekonomik krizi gizleyemez. Bu ülkede işçi düşünülmüyor. Bu ülke de emekçi düşünülmüyor. İsyanımız buna” ifadelerine yer verdi.
Bozyaka, konuşmasının ardından eline aldığı para kasasını valilik binasının merdivenlerine çarparak kırdı. –Ersan ERDOĞAN-

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

14 Kasım 2017, Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi için yorumlar kapalı
Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

11 Ekim 2016, Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı için yorumlar kapalı
Birbirinden Güzel Araba Modelleri

Birbirinden Güzel Araba Modelleri

11 Ekim 2016, Birbirinden Güzel Araba Modelleri için yorumlar kapalı
Güvenle Takipçi Satın Al

Güvenle Takipçi Satın Al

15 Nisan 2019, Güvenle Takipçi Satın Al için yorumlar kapalı
Baylan ailesinin mutlu günü

Baylan ailesinin mutlu günü

8 Mayıs 2017, Baylan ailesinin mutlu günü için yorumlar kapalı