• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Serbest Tüketici Hizmetleri

Serbest Tüketici Hizmetleri

 

Artık elektrik tedarikçimizi değiştireme özgürlüğüne sahibiz. Ancak maalesef bu konu hakkında pek çok bilgi sahibi değil. Elektrik tedarikçisini değiştirme hakkında sahip olan ve tüzel ya da gerçek kişiliğe sahip olan tüketiciler; serbest tüketici olarak isimlendirilmektedir.

Serbest tüketici tanımının oluşmasında ana belirleyici unsur; ‘’Serbest Tüketici Limiti’dir.’’ Bu limitin belirlenmesinde görevli olan kuruluş ise EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’dur. Şayet belirlenmiş olan limitin üzerinden bir harcamaya sahipseniz; siz de kendi tedarikçinizi rahatlıkla seçebilirsiniz.

Serbest Tüketici Limiti Ne Kadardır?

2018 yılı itibariyle belirlenmiş olan Serbest Tüketici Limiti; 2.000 kWh’tır. Bu noktada yıllık tüketimi 2.000 kWh’ı geçen tüketiciler Serbest Tüketici olabilme ayrıcalığına hak kazanırlar. Bu özelliklere sahipseniz size elektrik tedariğinde bulunan firmaya dilekçeyle başvurabilirsiniz.  Böylece Serbest Tüketici Belgesi sahibi olmanız da mümkün olur.

2020 bayilik sistemleri içerisinde de tanımlanmış olan Serbest Tüketiciler; elektrik kullanırken çok daha cazip seçeneklere de sahip olabilirler. Yine serbest tüketici ayrıcalığına sahip olan tüzel ve gerçek kişiler; özel tedarikçilerle anlaşma yapabilmektedir. Böylece kendileri için en uygun olan elektrik tedarikçisini tercih etmek noktasında da önemli bir kazanımı elde etmektedir.

Serbest tüketiciler; elektrik enerjisi temin eden firmalarla anlaşma yapıp; sözleşme imzalayarak; elektrik maliyetlerini en aza indirgemeyi de başarabilirler. Bunun için kısa bir araştırma sonrasında yapacağınız mantıklı bir tercih yeterli olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

14 Kasım 2017, Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi için yorumlar kapalı
Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

11 Ekim 2016, Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı için yorumlar kapalı
Birbirinden Güzel Araba Modelleri

Birbirinden Güzel Araba Modelleri

11 Ekim 2016, Birbirinden Güzel Araba Modelleri için yorumlar kapalı
Güvenle Takipçi Satın Al

Güvenle Takipçi Satın Al

15 Nisan 2019, Güvenle Takipçi Satın Al için yorumlar kapalı
Baylan ailesinin mutlu günü

Baylan ailesinin mutlu günü

8 Mayıs 2017, Baylan ailesinin mutlu günü için yorumlar kapalı