• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye’nin ilk insansız ‘Akıllı Mini Fabrikası’ MCBÜ’de kuruluyor

Türkiye’nin ilk insansız ‘Akıllı Mini Fabrikası’ MCBÜ’de kuruluyor

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi’nin (MCBÜ) bünyesindeki Teknokent’te kurulacak merkezde, Türkiye’nin ilk insansız akıllı mini fabrikası hayata geçiriliyor. Merkezde, Türkiye’de üretilmeyen yüksek hızlı turbo blower, mikrokanal buharlaştırıcı ve yoğunlaştırıcı, organik rankine çevrimi ve faz dizinli radar soğutma sistemlerinin prototipleri üretilecek.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (MCBÜ-AKÜM) projesinin protokolü, merkezin kurulmasına destek olacak Vestel Elektronik A.Ş.’yle imzalandı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, Kalkınma Bakanlığı Temsilcisi Hüseyin Ulubey, Zafer Kalkınma Ajansı Program Birimi Başkanı Erce Şengül, MCBÜ Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Akbaş, Vestel Elektronik A.Ş. Genel Müdürü Murat Sarpel, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, oda başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri törene katıldı.

İKİ AŞAMALI PROJENİN İLK AYAĞI

Törende ilk konuşmayı yapan Erce Şengül, “Projemizin iki önemli hususu var. Birincisi, Türkiye’de tasarım aşamasından başlayarak uygulama ve eğitim boyutlarını da içerisine alan ilk merkezini kuruyoruz. Türkiye’de bunun bir örneği yok. İkinci nokta ise, aşamalı bir şekilde tasarlamış olduğumuz daha büyük ölçekteki bir savunma sanayisi projemizin özellikle tasarım ve prototip aşamasını da içeren bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu güdümlü proje konsepti asınla, bizim 23 milyon liralık bütçeden oluşan bir proje. Bunun ilk boyutu olan tasarım ve prototipleşme boyutu yani MCBÜ-AKÜM olarak adlandırılan tesisin uygulama aşamasına geçiyoruz. İkinci aşamada ise 2-3 ay sonra asıl büyük projemiz olan MASTEK’in de imza törenini gerçekleştireceğiz” dedi.

TÜRKİYE’NİN İLK İNSANSIZ AKILLI MİNİ FABRİKASI KURULACAK

MCBÜ-AKÜM Merkezi ile sanayicinin Endüstri 4.0’ı artık kitaplarda okumayacağını dile getiren Şengül, “Şu anda dünyanın gündeminde Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 var. Türkiye’deki ilk ve tek akıllı mini fabrikayı, yani kendi kendine işleyebilen insansız mini bir fabrikayı Manisa’ya kuracağız. Manisalı sanayicimiz artık Endüstri 4.0’ı kitaplardan, internetten okumayacak. Bizzat MCBÜ’ye gelecek Endüstri 4.0’ın uygulamaları, faydaları nelerdir kendi gözüyle görecek ve kendi altyapısını da buna uygun bir şekilde dönüştürebilecek. Özellikle ileri teknolojilerle rekabet şansımızı da oldukça artıracak” dedi.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLMEYEN 4 PROTOTİP ÜRETİLECEK

Merkez bünyesinde kurulacak insansız akıllı mini fabrika ile Türkiye’de üretilmeyen 4 ayrı prototipleri üreteceklerini söyleyen Şengül, “Yüksek hızlı turbo blower, mikrokanal buharlaştırıcı ve yoğunlaştırıcı, organik rankine çevrimi ve faz dizinli radar soğutma sistemleri prototipleri geliştireceğiz. Bu ürünler şuan bizim ülkemizde üretemediğimiz, dışa bağımlı olduğumuz ürünler. Oldukça katma değerli, üretebilirsek dışa bağımlılığımız azaltacak ve hatta ihraç edebileceğimiz potansiyel ürünler olduğu için ticarileştirilebilir prototiplerini proje kapsamında üreteceğiz. Böylece klasik araştırma merkezlerinden ayıran en önemli unsur olacak” dedi.

Merkezin bütçesinin 6.5 milyon lira olduğunu dile getiren Şengül, bunun 4 milyon 875 bin lirasını Zafer Kalkınma Ajansı’nın, 1 milyon 625 bin lirasını ise MCBÜ Teknokent’in karşılayacağını dile getirdi. Ayrıca, Teknokentin karşılayacağı miktarın 1 milyon lirasının ise Vestel Elektronik A.Ş. tarafından karşılanacağının ifade etti.

Destek veren firmanın Genel Müdürü Murat Sarpel ise Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, “2017 yılında 1100’ün üzerinde patent başvurusuyla Türkiye’nin açık ara patent şampiyonu olduk. Hatta bu başvurular ile Avrupa’nın en büyük ilk 50 patent başvurusu yapan firmasından biri olduk” dedi.

MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi ise projenin hem Türkiye için hem Manisa için önemli bir değer olduğunu belirterek, “Özellikle Türkiye’nin teknolojideki dışa bağımlılığının yok edilmesi, ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesi, küresel arenada kendisine yöneltilen kuşatmaları, tehditleri kırabilmesi için aynı zamanda önemli bir proje” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Güvençer, Rektör Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz ve Teknokent Genel Müdürü Aktaş tarafından MCBÜ-AKÜM’ün protokolü imzalandı. Ardından Çelebi ve Sarpel, merkezin kurulmasında destek protokolüne imza atıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi

14 Kasım 2017, Mehmet Akif Ersoy caddesine park yasağı getirildi için yorumlar kapalı
Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı

11 Ekim 2016, Perakende Teknoloji̇leri̇ Sempozyumu Başladı için yorumlar kapalı
Birbirinden Güzel Araba Modelleri

Birbirinden Güzel Araba Modelleri

11 Ekim 2016, Birbirinden Güzel Araba Modelleri için yorumlar kapalı